کشاورزی - پرورش قارچ در خانه

روش کشت و تولید قارچ صدفی در خانه


آشنایی با پرورش قارچ صدفی

چون پرورش این قارچ در محیط بسته انجام می شود،بنابراین در هر منطقه جغرافیایی و با هر نوع آب و هوایی در تمام فصول قابل کشت است.این قارچ می تواند اختلافات حرارت 16 تا 30 درجه سانی گراد را تحمل کند.

فضای مورد نیاز

برای کشت قارچ صدفی می توان از یک اتاق، زیر زمین ،انبار متروکه یا مکان خالی دیگر که دارای سقفی مناسب باشد استفاده کرد.این مکان باید توانایی نگهداری دمای اتاق و رطوبت مناسب را دارا باشد.

محیط کشت قارچ صدفی

برای کشت می توان از کاه و کلش گندم ،جو،برنج و حتی تراشه چوب استفاده کرد.چون برای پرورش این قارچ از خاک و کود استفاده نمی شودبنابراین هیچگونه آلودگی زیست محیطی ندارد.

نحوه کشت

کاه و کلش خرد شده را یک شب در آب می گذارند تا کاملا" خیس بخورد.سپس مدت 2 تا 3 ساعت در آب جوش پاستوریزه می نمایند.زمان پاستوریزه کردن از وقتی محاسبه می شود که آب به نقطه جوش رسیده باشد.سپس کاه را چند ساعت به حال خود می گذارند تا هم آبکش شده و هم خنک شود.

بذر زنی

پس از اینکه کاه کاملا" خشک شده به ازاء هر 10 کیلوگرم کاه پاستوریزه مقدار 400 تا 500 گرم بذر قارچ اضافه و مخلوط می شود.مخلوط حاصل را درون کیسه هایی به قطر 45 تا 50 سانتیمتر و به ارتفاع 80 تا 150 سانتیمتر (کیسه پلاستیکی خیار) ریخته و سطح آن را کمی می فشارند تا رطوبت کاه حفظ شود .پس از بستن سر کیسه آن را به محیطی که از قبل به عنوان سالن کشت در نظر گرفته شده انتقال داده و از سقف آویزان می کنند. می توان کیسه های کشت شده را روی زمین هم قرار داد.

کنترل دما و نور

از اولین روز کشت باید دمای اتاق حدود 24،25و 26 درجه سانتیگراد نگهداشت قارچ در این مرحله نیاز به نور ندارد.در این هنگام رطوبت اتاق کشت حتما" باید بین 85 - 90 درصد باشد.پس از اینکه سطح کاه پوشیده از تارهای سفید رنگ شد در اطراف کیسه ها به تعداد 20 تا 30 برش ضربدری ایجاد می نمایند.از این پس وجود نور یک لامپ نیز مفید است.چنانچه رطوبت محیط پایین باشد می توان با مقادیر خیلی کم آب ،کف و دیوارها را خیس کرد. قارچ ها پس از یک هفته آماده برداشت می شوند.

میزان تولید

میزان تولید از هر کیسه طی 4 تا 5 چین در حدود 2 تا 4 کیلوگرم قارچ تازه می باشد.در یک انبار به مساحت 80 متر مربع و به ارتفاع 4 متر بیش از یک تن قارچ می توان تولید کرد. زمان لازم برای این کار حدود 2 ماه است و اولین برداشت پس از یک ماه بدست می آید.

 

/ 0 نظر / 46 بازدید